SBD HSA SPEED CHAMPIONSHIP RESULTS BY CLASS FOR 2013


Results including Round 34 - Curborough 1 lap on 12 Oct 2013
Note: Best 9 scores count.

Class Points Name Overall Pos Car
A1 94 Peter Hodson 23 Smart Car Roadster
16 Jamie Yapp 87 Vauxhall Nova SR
Class Points Name Overall Pos Car
A2 116 Andrew Till 16 Renault Clio 197 Cup
88 Jonathan Plowe 26 Fiat X19
81 Mike Hawley 29 Honda S2000 GT
71 Chris Fulke-Greville 33 Honda Integra Type-R
37 Andy Mitchelmore 58 Lotus Elise S2 111s
9 James Pile 98 Mini Cooper Clubman
6 Les Buck 103 Lotus Elise
4 Leigh Andrews 112 Mazda RX8
Class Points Name Overall Pos Car
A2.1 128 Tony Thomas 10 Mazda MX5 MK3
127 Nigel Hodson 11 MAZDA MX5
84 Ken Morris 28 Mazda MX5 Merlot
68 Nick Mugglestone 36 Mazda MX5
62 Angela Mugglestone 43 Mazda MX5
31 Michael Molloy 63 Mazda MX5
28 Michael Tindale 67 Mazda MX 5
24 Christopher (Chris) Falcon 76 Mazda MX 5 Mk1
23 Pedro Moriyon 79 Mazda MX5
6 Alan Mugglestone 103 Mazda MX5
6 Tom Richardson 103 Mazda MX5
5 Stephen Dally 109 MAZDA MX5
5 James Stevens 109 Mazda MX5
3 Peter Stevens 114 Mazda MX5
Class Points Name Overall Pos Car
A3 139 Andrew Cottrill 3 Subaru Impreza
130 Adam Pemble 9 Toyota Celica GT-Four
121 Brian Marshall 15 Porsche 944 turbo
67 Mark Laws 38 BMW Mini John Cooper Works S
61 Neil Duncanson 46 Audi quattro
25 Chris Chance 75 audi tt
15 John Brookes 91 Porsche 911
Class Points Name Overall Pos Car
B1 131 Stu Hill 7 Westfield GGR 4age
96 Mike Smith 22 Sylva Striker Kit Car
70 Richard Abraham 34 Raw striker
63 John Bradshaw 41 Sylva Striker Mk2
42 John Clarke 54 Caterham 7 Roadsport 7
28 Colin Way 67 Westfield SEIW
Class Points Name Overall Pos Car
B2 143 Alan Mugglestone 1 Raw Fulcrum
138 Chris Howard-Harris 4 Caterham Superlight
136 Tim Pennington 5 Westfield SE
122 Nick Mugglestone 14 Raw Fulcrum
68 Matthew Eady 36 Ginetta G4
64 Lynn Gilbert 40 Caterham Superlight
30 Chris Bennett 65 Caterham Seven
28 Matt Hillam 67 Westfield SEi
22 Robert Pallett 81 Ginetta G33
20 Mike Gale 84 Westfield SE1W
8 Bob Gale 99 Westfield SE1W
2 Paul de-Ville 115 Tiger R6
Class Points Name Overall Pos Car
C1 69 Ivan Russell 35 Ford Anglia 105E
56 Gavin Neate 48 Peugeot 106
48 Paul Webb 52 MG Metro
26 Mike Gallery 71 Morris Mini
17 Ben Hamer 85 Morris Mini Clubman
Class Points Name Overall Pos Car
C2 141 Colin Satchell 2 Peugeot 205 GTi
136 Paul Drowne 5 Peugeot 205
63 Keith Murray 41 Audi 80 Quattro
24 philip skipp 76 vauxhall astra gsi astr gsi
Class Points Name Overall Pos Car
C3 45 Geoffrey Kershaw 53 Ford Sierra
Class Points Name Overall Pos Car
D 92 Adam Phelps 25 Aries Locost
62 John Phelps 43 Aries Locost
33 Eric Morrey 60 Clan Crusader
17 Richard Jones 85 Ford Locost
6 Martin Watts 103 Sylva Riot
Class Points Name Overall Pos Car
U2 26 Hugh Whitcomb 71 Morris Mini Cooper Cooper
Class Points Name Overall Pos Car
F 113 Clive Wooster 18 Radical SR4
Class Points Name Overall Pos Car
H 26 Paul Knapp 71 Jedi Mk2
26 Caroline Pashley 71 Jedi Formula 600
23 Thomas Grantham-Wright 79 Jedi Mk 4
22 Henry Grantham-Wright 81 Jedi Mk 4
8 Gordon Hick 99 Megapin Mk 3
Class Points Name Overall Pos Car
I 74 Richard Arrowsmith 31 Force PC Single Seater
49 Stephen Loadsman 51 OMS r.a.
31 Steve Boother 63 OMS 2000M
21 Jim Spencer 83 Reynard 883
16 Martin Pickles 87 Jedi Racing
8 Robin Maryon 99 Jedi Mk. 2`
6 David Spencer 103 Reynard 883
Class Points Name Overall Pos Car
J 131 Fyrth Crosse 7 Ensign LNF3 Formula 3
Class Points Name Overall Pos Car
J1 116 Mark Paterson 16 Jamun M91
110 Bob Ridge-Stearn 19 Van Diemen RF87
94 Geoff Ward 23 Swift SC93F
76 Robert Pallett 30 Jamun M91
41 Chris Bennett 56 Van Diemen RF89
24 Dennis Pickett 76 Quest Formula Ford
5 Peter Caiado-Gillett 109 Van Diemen RF84
Class Points Name Overall Pos Car
K 98 Steve Miles 20 Van Diemen RF96mm13
66 Martin Webb 39 Dallara F399
54 Tony Jarvis 49 Dallara F399
30 Andrew Dinner 65 Pilbeam MP 82
4 George Harris 112 Dallara F3
Class Points Name Overall Pos Car
L 123 Terry Graves 12 Gould GR37
Class Points Name Overall Pos Car
W 6 Briony Serrell 103 lotus 51A
Class Points Name Overall Pos Car
V2 72 Peter Hubbard 32 Marcos 3 litre GT
57 Nick Stephens 47 Ginetta G4
38 David Bennett 57 Marcos Coupe
10 Philip Jones 97 Marcos 3 Litre GT
Class Points Name Overall Pos Car
J2 123 Gary Thomas 12 Force PC
14 Kerry Waine 94 Magnum 843 Single seater
8 Ben Waine 99 Magnum 843
Class Points Name Overall Pos Car
N 11 Ifan Davies 95 Davrian Mk6
11 Graeme Williamson 95 Hillman Imp
Class Points Name Overall Pos Car
W2 87 Bob Adams 27 Royale RP30
62 John Burton 43 RALT RT3
54 John Opie 49 Ralt RT3
33 Anne Adams 60 Royale RP30
28 David Tilley 67 Toleman Single Seater
Class Points Name Overall Pos Car
X 97 Les Buck 21 Lotus 61
42 Jeremy Smithson 54 Merlyn Mk. 11
32 Mike Broome 62 Elden Formula Ford Mk 8/10
Class Points Name Overall Pos Car
Z 36 Peter Ayres 59 Ford Model A
36 Peter Ayres 59 Ford Model A
16 Clark Devey 87 Ford Coupe
16 Clark Devey 87 Ford Coupe
16 Roy Underhill 87 Ford Model T Roadster
16 Roy Underhill 87 Ford Model T Roadster
15 Neil Bennett 91 Batten Special Sports/racing
15 Neil Bennett 91 Batten Special Sports/racing
15 Mark Ranger 91 Nota Arnold MkIV
15 Mark Ranger 91 Nota Arnold MkIV


Click here for 2019 Championship results

Click here for 2018 Championship results

Click here for 2017 Championship results

Click here for 2016 Championship results

Click here for 2015 Championship results

Click here for 2014 Championship results

Click here for 2013 Championship results

Click here for 2012 Championship results

Click here for 2011 Championship results

Click here for 2010 Championship results

Click here for 2009 Championship results
HSA logo SBD HSA Speed Championship
SLC logo SBD Motorsport UK HSA Sprint Leaders Championship
BSC logo SBD Motorsport UK HSA British Sprint Championship